Tak ako k väčšine dôležitých vecí, aj k Jyotishu som sa dostala ako slepé kura k zrnu.

Pozorne počúvam základy Čikitsi – liečby ochorení na jednom z pravidelných ájurvédskych seminárov, keď sa niekto spýta na príčinu záhadného ochorenia. Martina, naša skúsená učiteľka sa zamyslí a hovorí: „To musí byť Ketu.“

Spozorniem, a ako je už zvykom, pýtam sa:
„Čo je to Ketu?“

„Ketu je jedna z špeciálnych planét alebo skôr vesmírnych uzlov vo védskej astrológií, ktorá je zodpovedná za nevysvetliteľné veci.“ odpovedá Martina. „Niekedy, keď príde pacient a nevieme prísť na zjavnú príčinu ochorenia, tak sa obrátime na astrológov, ktorí vidia súvislosti a aj naše karmické ochorenia. V horoskope totiž vidno, čo je príčina ochorenia, či je to karmická záležitosť – to sa potom v ájurvéde lieči rituálmi, alebo choroba, ktorá vznikla nesprávnym životným štýlom.“

Zaujímavé, pomyslela som si a tým to pre mňa skončilo. Aspoň som si tak myslela. Lenže situácia s Ketu a Jyotishom (védskou astrológiou) sa zopakovala. A nielen raz.

Astrológia je niečo, čo ma vždy lákalo. Mám doma zopár kníh, ale zdalo sa mi to tak komplikované, že som ich ani nezačala študovať. Navyše – nie som si istá, či reálne môže mať postavenie planét taký efekt na individualitu človeka. Nie je to náhodou šarlatánstvo? Nič pre mňa, pomyslela som si.

Ale postupom času sa téma Jyotishu stále vracala. Na prednáškach, na obedoch, zrazu okolo mňa ľudia začali chodiť k astrológom – no proste bol všade.

„Kde sa dá zoznámiť so základmi, ehm, védskej astrológie?“ pýtam sa neohrabane. Slovo „Jyotish“ si stále neviem zapamätať.

„Práve budúci mesiac otvára Gudrun, astrologička, ktorej služby využívam pravideľne pre diagnostiku, seminár Úvod do Jyotishu. Ak máte záujem, môžem Vám poslať kontakt, ešte stále je možné sa prihlásiť. Ja sa kurzu zúčastním.“ Odpovedá Martina.

„Ak by to bolo možné, pošlite mi prosím kontakt“ prekvapím rýchlou žiadosťou seba aj Martinu.

A tak sa stalo, že už niekoľko rokov intenzívne študujem Jyotish. Znalosti aj knižnica sa mi rozrastajú, neprejde deň, kedy by som aspoň v myšlienkach neriešila určitú kombináciu planét. Som mu oddaná telom aj dušou. Prepája môj zmysel pre analýzu, detailnosť, duchovno a kreativitu. Je to véda a aj veda. Vysoká matematika. Zmysluplná mystika. Nekonečné množstvo kombinácií. Čo život, to originál. Porozumenie v kontexte života. Nekonečný zdroj informácií. Funguje spoľahlivo v čase aj predikciách. Neuveriteľné. To, čo majstri pozorovali tisíce rokov, my môžeme využívať dnes.

Život je ako veľká encyklopédia – otvor ju na strane, ktorá ťa zaujíma a môžeš si ju prečítať.

Predstavujem vám moju staro-novú lásku – Jyotish!